Če bi zaposlene v Sloveniji vprašali, zakaj hodijo v službo, bi verjetno v večini ogovorili, da prav zaradi plače. Finančna korist je vsekakor velika motivacija za pridno delo, z vsemi svojimi dobrimi in slabimi platmi pa predstavlja realnost sodobne zaposlitve za večino delavcev. Na drugi strani pa je plača lahko tudi velika nevšečnost, in to za delodajalca, ki se mora posvečati obračunu in izplačilu, namesto da bi svoj čas porabil na bolj koristnih opravilih.
Seveda, delodajalec z obračunavanjem plač ni najbolj zadovoljen že zato, ker plače predstavljajo določen strošek za podjetje. Čeprav zaposleni pravzaprav omogočajo delovanje podjetja in v normalnih okoliščinah prinašajo veliko več dobička, kot pa zahtevajo plačila, je seštevanje odhodkov vedno opravilo, kateremu bi se delodajalci radi izognili. Razumljivo je, da je plačevanje zaposlenih investicija, ki se vedno znova poplača, zato bo preudaren podjetnik pošteno in redno plačeval svoje delavce.
Več težav delodajalcem pogosto povzroča sam obračun plač. Določena je minimalna plača, poleg tega pa še številne druge minimalne vrednosti, ki jih je treba vzeti v obzir. Dodatki, nadomestila, regresi in drugi stroški morajo biti upoštevani že pri obračunu plače, kar pomeni, da je s tem kar nekaj dela, še posebej, če gre za večje število zaposlenih. Na srečo so plače v večjih podjetjih povsem v domeni računovodskega servisa in se delodajalcu samemu ni treba ukvarjati s tem.
Tisti podjetniki, ki pa se z obračunom plač soočajo sami, imajo na voljo nekatere pripomočke, ki jim delo olajšajo. Kot se spodobi v sodobni digitalni dobi, lahko obračun plač opravi kar računalnik. Obstajajo programi, ki avtomatično opravijo obračun plač na podlagi vnesenih podatkov, pogosto ti podatki omogočajo tudi povezavo z računovodstvom za še bolj učinkovito poslovanje. V vsakem primeru pa močno olajšajo delo tistim, ki želijo sami ugotoviti točne zneske, ki jih prinaša izračun plače.
Morda bi si mislili, da s plačami nimajo veliko dela vsaj samostojni podjetniki, kar pa tudi ni čisto res. Včasih je pač tako, da je treba tudi samemu sebi določiti plačo, ki služi osebnim namenom, preostanek dohodka pa nameniti delovanju in razvoju podjetja. V večini primerov na tem področju resda ni tako restriktivnih zakonov in predpisov, torej je obračunavanje precej bolj svobodno, a bo ambiciozni podjetnik vseeno ugotovil, da nadzor nad financami terja kar nekaj časa in dela. Jasno je, da je pametno opravke na tem področju prepustiti usposobljenim strokovnjakom – tudi za obračun plač poskrbi računovodski servis, ki je prava rešitev tako za večja podjetja kot za samostojne podjetnike in manjša podjetja.